V sobotu 7. března se v Jablonci nad Nisou uskutečnilo halové Mistrovství ČR v atletice veteránů. Z jičínského oddílu se ho zúčastnili všichni veteránští závodníci, kterých máme již 10. Naše výprava byla velice úspěšná, když získala celkem 12 medailí v obou veteránských kategoriích 35-59 let a nad 60 let.
V mladší kategorii zářila Jarča Vaněčková, která zvítězila ve všech třech svých disciplínách – v běhu na 60m překážek (9,78), skoku o tyči (283) i trojskoku (10,64). Dařilo se i tyčkařům – Hanka Vodičková obsadila hned druhé místo za Jarčou za výkon 223 cm, a stříbrný byl také Milan Trejbal v mladší mužské kategorii (283). Další medaile přidala Terezie Kopecká – stříbrné ve skoku do výšky (140) a v trojskoku (9,44), a bronzovou v běhu na 60m překážek (10,76).
V kategorii nad 60 let nás reprezentovali sprinteři, manželé Grenhallovi. Alenka vybojovala stříbrnou medaili v běhu na 60m (13,49), Honza obsadil 8. místo v běhu na 200m za 63,76, a šestý byl na dvojnásobné trati (156,70).
Jako vždy jsou součástí tohoto halového Mistrovství i vrhačské disciplíny na venkovním sportovišti (kromě koule, která probíhá standardně v hale). V Srnčím dole však vrhače letos čekaly opravdu náročné podmínky, déšť a 2°C, takže už jejich samotná účast zaslouží obdiv.
Nejlépe se s nepříznivým počasím vyrovnala Milena Mikešová, která zvítězila v hodu diskem v osobním rekordu 22,70, k tomu obsadila ještě 4. místo ve vrhu koulí (8,86). V mužské kategorii se nejvíce dařilo Josefu Kuželovi, který v kategorii nad 60 let získal stříbrnou medaili v hodu kladivem (35,10) a bronzovou v hodu břemenem (12,94). Další umístění přidal ve starší kategorii Bohuslav Klimpl, který byl 7. v hodu kladivem (24,30), 8. v hodu diskem (20,62) a 15. místo obsadil ve vrhu koulí (7,72). V mladší kategorii se představil Petr Zelinka. Ten obsadil 7. místo v kladivu (29,09), 9. místo v hodu diskem (30,68) a 11. místo ve vrhu koulí (9,88).
Zrušení všech sportovních akcí napříč Evropou se nevyhnulo ani halovému Mistrovství Evropy veteránů, které se v těchto dnech mělo konat v portugalské Braze, takže toto Mistrovství ČR bylo vrcholem halové veteránské sezóny. Všem našim veteránským atletům gratuluji k úspěchům a děkuji za vzornou reprezentaci oddílu, a přeji jim především pevné zdraví nejen při přípravě na nadcházející sezónu na dráze.
S ohledem na dnešní rozhodnutí Vlády České republiky o vyhlášení nouzového stavu, kdy se s účinností od 13. března 2020 od 6 hodin zakazují hromadné akce, kde je najednou více než 30 osob, dále zákaz vstupu na vnitřní sportoviště apeluje Český atletický svaz na pořadatele atletických závodů včetně závodů mimo dráhu, krajské atletické svazy a oddíly a kluby ČAS o dodržování tohoto rozhodnutí.
V této chvíli platí omezení například i na valné hromady krajských atletických svazů s účastí nad 30 osob (spolková činnost). Omezení platí i pro atletické tréninky v atletických halách. S ohledem na vyhlášený nouzový stav ruší Český atletický svaz mistrovství České republiky v chůzi, mezistátní utkání a chodecký mítink, který se měl uskutečnit 4. dubna v Poděbradech a již dříve rozhodl také o zrušení mistrovství České republiky v přespolním běhu dorostenců, dorostenek, starších žáků, starších žákyň, mladších žáků a mladších žákyň, které se mělo uskutečnit 28. března v Táboře. O náhradním termínu konání mistrovství České republiky v chůzi, mezistátního utkání a chodeckého mítinku Poděbrady a mistrovství České republiky v přespolním běhu mládeže rozhodne Předsednictvo Českého atletického svazu. Vzhledem k faktu, že byla uzavřena všechna sportoviště a prostory, kde měla proběhnout školení a semináře ČAS a vzhledem k zákazu hromadných akcí přes 30 osob (spolková činnost) se Český atletický svaz rozhodl přesunout všechny vzdělávací akce (školení a semináře) na pozdější termíny. V tuto chvíli není možno stanovit přesný náhradní termín. Finanční stránka akcí a vrácení poplatků účastníkům seminářů a školení budou řešena v příštím týdnu. Český atletický svaz je v otázkách dnešního rozhodnutí Vlády České republiky svým členům k dispozici pro dotazy a konzultace na emailu atletika@atletika.cz.
Lubomír Pokorný se svým rivalem Štruplem ze Slavie Praha
V našem atletickém vzpomínání jsme se již dříve pokusili přiblížit čtenářům a fanouškům atletiky významné osobnosti a události, které píšou historii královny sportu v našem městě.
Pro rekapitulaci: Zakladatelé Mikulášského běhu-bylo nás pět , Hasan a Emánek Bosákovi, Dagmar Volfová – Bosáková, Bohumil Singer, Karel Hlaváč, Josef Frýba, Josef Haspra, Jaroslav Těhník a Vlasta Jenček. Krom posledně jmenované atletické legendy to byly, bohužel, už jen vzpomínky a nekrology.
Atlet, o němž je řeč, je nejvýraznější osobností našeho oddílu v období 1965 – 1970. Jeho talent a výsledky daleko přesáhly ochozy našeho stadionu a jeho jméno dodnes figuruje mezi rekordmany na středních tratích. Luba Pokorný starší je stále aktivním členem AC TJ Jičín a nechce se nám věřit, že letos slaví 70 let, aktivní a v plné síle.
Narodil se 3.2. 1950 v Jičíně. Rodina bydlela v Lošťákově ulici. Tatínek, stavební technik a maminka pracovala v podniku Vkus. Rodiče dali svým dětem do vínku mimořádný talent pro atletiku. Lubošova mladší sestra Vlasta byla rovněž vynikající závodnicí v mládežnických kategoriích. Jako chlapec prošel všestrannou sportovní průpravou pod vedením skvělého tělocvikáře Míly Novotného na 2.ZŠ a jako patnáctiletý v roce 1965 nastupuje do strojírenského učiliště v Agrostroji, kde si ho hned všiml trenér a „táta“ většiny jičínských atletů, Vlastimil Jenček. Pod jeho vedením se otevře skvělá kariéra mladého závodníka. V témže roce se účastní řady přespolních běhů a udivuje svou vůlí po vítězství a volními vlastnostmi. Na krajském přeboru strojírenského dorostu na pardubickém závodišti vítězí a poráží v tomto krosu např. budoucího olympionika a stříbrného medailistu v běhu na lyžích na MS ve Falunu, Stanislava Henycha. Na celostátním přeboru ČSSR pak obsazuje 5. místo a tady začíná závodní dráha nadějného půlkaře a mílaře Luby Pokorného.
V následujícím roce přichází jeden úspěch za druhým. Jenčkův svěřenec vyhrává jarní přespoláky jako na běžícím pásu. Jeho doménou na dráze jsou tratě 800 metrů, kde se už v 16 letech dostává pod hranici 2 minut a kilometr, kde v souboji s libereckým půlkařem Brynychem třikrát posouvá krajský dorostenecký rekord na úctyhodných 2:32,6 min. Je na špici republikových tabulek. V další sezóně sklízí vavříny i na delších tratích a samozřejmě v bězích mimo dráhu, kde se mu daří.
Luboš je na stupních vítězů mistrovství ČSSR dorostu v Otrokovicích spolu s budoucím olympionikem Jožkou Plachým z Košic a svým rivalem Štruplem ze Slavie Praha. Čas na 800m – 1:54,6 min! Paráda!
V roce 1968 otvírají v Jablonci novou atletickou halu a stanovují se nové halové rekordy. Luboš ustanovuje základní rekord staršího dorostu na 1500 m a vstupuje mezi mílaře. Dne 18. 6. běží na mezinárodních závodech československý rekord dorostu na 1 km a čas 2:26,0 min. dosud vévodí historickým tabulkám. Týden nato vítězí na mistrovství republiky v Ústí nad Labem na 800 m.
Senzačního vítězství dosáhl na 72. ročníku slavného silničního závodu Běchovice – PRAHA, kde jako dorostenec vyhrál kategorii dospělých příchozích v čase 33:40,2 min, což mělo dohru v kuloárech a psalo o tom i Rudé právo s titulkem: „Dorostenec Pokorný vítězem Běchovic“.
V roce 1969 nastupuje Luboš vojenskou prezenční službu v Dukle Praha, kde trénuje ve skupině pod vedením trenéra Bohatého. Zmínku v tomto období zaslouží reprezentační kariéra, nicméně tréninkové metody v armádním klubu závodníkovi ani zdaleka nevyhovovaly tak, jako individuální přístup a metody trenéra Vlasty Jenčka.
Po návratu z Dukly Praha do Jičína přichází nové zaměstnání, rodina a s tím spojené povinnosti.
Tím ale Lubošovy zásluhy o slávu jičínské atletiky zdaleka nekončí. Spolu se svou manželkou Mílou vychovali 3 děti. Luboš *1975 a Lenka* 1975 podědili po tátovi běžecké nadání a zejména Luba Pokorný junior závodil a reprezentoval naši atletiku a Duklu Praha na úrovni svého táty. Drží řadu oddílových rekordů na středních tratích a dnes jako pětačtyřicetiletý matador dokáže porazit o generaci mladší závodníky na 1500 i 3000 m v rámci závodů 2 ligy. Jeho rekordní čas na Mikulášském běhu na Bradech 9:24,0 vévodí historickým tabulkám a za posledních 15 let se mu nikdo ani zdaleka nepřiblížil. Co nás ale těší nejvíc je to, že vede jako běhající trenér skupinu štěrkařů a jeho svěřenci dosahují výborných výsledků. Gábina Veigertová v minulém roce dosáhla vynikajícího umístění na MS v běhu do vrchu v Jižní Americe a líheň jeho svěřenců se nadějně rozrůstá. Dnes po stadionu běhají už i Lubošovy dcery, resp. vnučky našeho oslavence Luboše Pokorného seniora.
Dlužno podotknout, že našemu oslavenci sláva nikdy nestoupla do hlavy a vždy se choval skromně, kamarádsky k mladším atletům v oddíle. Nám, co jsme u toho byli, nikdy nevymizí z paměti jeho souboje na jičínském stadionu s Honzou Weishautelem, Jardou Jandurou, či litomyšlským půlkařem Gloserem.
Přejeme ti, Luboši, všechno nejlepší do dalších let, hodně zdraví, štěstí a radosti z vnoučat a děkujeme za tvůj přínos a vše, cos pro atletiku dokázal a za to, co pro ni děláš doposud.